Metaverse Dünyası İle Hazırlanan Markalar: Yeni Deneyimlere Hazır Olun!

Anasayfa » Metaverse Dünyası İle Hazırlanan Markalar: Yeni Deneyimlere Hazır Olun!

Metaverse dünyası dediğimiz kavram son dönemlerde karşımıza çıkan çok sayıda kavramdan birisi. Tüm dijital dünya için adeta birleştirici bir güç olma yolunda ilerleyen Metaverse, yeni bir avatar yaratarak kendinize ait dünya inşa etmenizi sağlıyor. Dijital bir dünyada var olabilmekten tutun da orada iş yapmak, alışverişlere gitmek ve konserlere gitmek gibi seçeneklerin tamamını bu dünya üzerinde deneyimleyebilirsiniz.

E ticaretten tutun da eğlenceye varıncaya kadar her türlü varlığı yeniden biçimlendirmeyi hedefleyen Metaverse dünyası, henüz bu konuda bir alt yapıya sahip değil tabii. Markalar için bu dünya oldukça geniş bir evrene sahip olsa da, yeterince yeni reklam alt yapısı olmadığı için henüz çok gelişmiş değil. Ama buna karşın markalar bir şekilde yeni dünya düzeninden olan Metaverse dünyasına uyum sağlamak istiyorlar. Bu yüzden de ilk yatırımlarını yapmaya başladılar.

Nike, Balenciaga, Chipotle, Clinique gibi markalar yatırıma başladılar!

Metaverse Dünyası Markaları

Metaverse Dünyası Markaları

Markalar küçük küçük adım atsa da metarvese dünyası için kendilerinden bazı parçalar oluşturmaya başlıyorlar. Yaptığı farklı ve kreatif ürünleri sanal dünyaya taşımaya çalışan Nike, MediaCat tarafından yapılan haberlere göre farklı şekillerde top oyunları sunuyor. Burada amaç Nike ürünlerini satışa sunabilecek bir ambiyans yaratmak. Bunu başaran marka, Super Bowl gibi önemli müsabakaları da karşımıza çıkaracak gibi görünüyor.

Balenciaga yeni kreasyonuyla büyük imzalar atmış gibi. 2021 ve 2022 koleksiyonunu, Afterworld: The Age Of Tomorrow isimli kapalı bir oyun dünyasında sundu. Fortnite ile iş birliği yapan marka, hedef kitlesine doğrudan oyuncuların kıyafetleri üzerinden ulaşmayı hedefliyor. Mutfak dünyası konusunda ise işler biraz daha renkli. Meksika mutfağının lezzetleriyle karşımıza çıkan Chipotle, özellikle yeni nesil bayramlar için farklı lezzetler sunuyor ve kısa süreli sanal restoran girişimi ile karşımıza çıkıyor. Sanal dünyada yer alan avatarları giydirmek için oyunlar sunuyor. Bu yeni evrende ise yeme içme sektörlerinde kendilerine yeni bir yer bulacağı düşünülüyor.

NFT deneyimi de Metaverse evreninde!

NFT deneyimi de Metaverse evreninde!

NFT deneyimi de Metaverse evreninde!

Clinique markası da NFT üzerinden bir var oluş sunmanın peşine düştü. Gerçek hayatta milyonlarca dolara alıcı bulma potansiyeline sahip olan NFT ürünler, aslında bir jpeg dosyası kadar bizlere yakın. Metaverse üzerinde de eserleri sergilemek çok daha kolay olacak. Markalar bu konuda Metaverse’e yaklaşmak için büyük adımlar atmaya devam ediyor. Clinique markası, özellikle moda dünyasındaki yeni yaklaşımlarıyla çözümlerin üzerine gidiyor.

 

Sonuç olarak: pek çok marka yeni nesil Metaverse dünyası üzerinde yaklaşımlarını sürdürmeye devam ediyor. Dünya üzerinde geniş ölçeklerde büyüyeceğini düşündüğümüz bu yeni Metaverse deneyimleri için söyleyecek çok fazla şey var. Bu yüzden bizleri takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hit enter to search or ESC to close