Sanal Gerçeklik dokunma hissi gerçek oluyor

Anasayfa » Sanal Gerçeklik dokunma hissi gerçek oluyor

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve gelecek yıllarda önemi daha da artacak olan Sanal Gerçeklik dokunma hissi (VR) programlarındaki gelişmeler hızla devam ediyor. Bilim İnsanları yaptıkları yeni çalışmalarda Sanal Gerçeklik (VR) gözlüklerinde yeni bir gelişme yaptıklarını duyurdu.

Oyuncuları çok fazla etkileyen ve hatta gelecek senelerde yaşamımızın bir parçası olabilecek Sanal Gerçeklik gözlüklerinde bu sefer ‘’Sismik Dalga Teknolojisi’’ kullanılacak. Gerçeklik hissi artırılmaya çalışıldı. Bu tekniğin özellikle programlarda uygulanmasıyla dokunma hissiyatı artık gerçeğinden farksız olacağı düşünülmekte.

Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik dokunma hissi çalışmalarını Birmingham Üniversitesi’nde yürüten Bilim İnsanları ‘’Evrensel Dokunma Duyusu’’ isimli projeye hayata geçiyor. Hayvan ve insan cildindeki dokunma hissini sağlayan yapıyı inceledi. Bu yapının aynı işlevlerini sağlayabilecek bir taklit modellemesi oluşturdu.

Sanal Gerçeklik dokunma hissi

Evrensel Dokunma Duyusu projesinde çalışmalarını yürüten Dr. Tom Montenegro, bu zamana kadar hiç kimsenin bu tarz bir projeyi yürütmediğini belirtti. Özellikle işitme ve görme duyuları konusunda evrensel bir anlayış olduğunu hatta stabil olduğunu belirten Montenegro, derinlik ve doğruluk konusunda dokunma duyusunda aynı verileri alamadıklarını söyledi.

VR gözlüklerinde yer alan titreşim hissiyatının özellikle Deprem Simülasyonlarındaki matematik formüllerini kullanabileceklerini fark etti. Bilim İnsanları, bütün insanların ve hayvanların aynı dokuda dokunma duyusuna sahip olduklarını tespit ettiler.

Sanal Gerçeklik Yeni Adımlar Atılıyor!

Son zamanların oldukça popüler olan Sanal Gerçeklik Gözlüklerinde gelişme açısından hızla çalışmalar devam ediyor. Birmingham Üniversitesi araştırmacıları H-Reality isimli projelerini de oyunculara duyurdu. Avrupa Konsorsiyumu şimdiden VR ve Programları üzerinde hızla çalışmaya başladılar bile.

Süregelen yeni teknolojik gelişmeler ile birlikte diğer beklenen şey ise eldiven, ayakkabı ve kıyafet gibi detaylarında VR eklenecek olması. Elbette bu gibi yenilikler VR gözlüklere eklenirse hayatımızı oldukça kolaylaştıracağı aşikardır.

 

Sanal gerçeklik teknolojisi neler sunuyor? Yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hit enter to search or ESC to close